Kapus Béla ének-zene pedagógusi és karvezetői munkássága, kiemelve az Ifjúsági Vegyeskar létrehozását

A NEMZETI ÉRTÉK ADATAI


1. A nemzeti érték megnevezése:
Kapus Béla ének-zene pedagógusi és karvezetői munkássága, kiemelve az Ifjúsági Vegyeskar létrehozását

2. A nemzeti érték szakterületenkénti kategóriák szerinti besorolása:
Kulturális örökség, Kapus Béla életműve

3. A nemzeti érték fellelhetőségének helye:
Móra Ferenc Gimnázium előkertje
6100 Kiskunfélegyháza, Kossuth u. 9.

Petőfi Sándor Városi Könyvtár és Művelődési Központ
6100 Kiskunfélegyháza, Szent János tér 9.


4. Értéktár megnevezése, amelybe a nemzeti érték felvételét kezdeményezik:
Kiskunfélegyházi Értéktár

5. A nemzeti érték rövid, szöveges bemutatása, egyedi jellemzőinek és történetének leírása:

Kapus Béla ének-zene tanár, kórusvezető karnagy 1928. november 28-án született Kiskunfélegyházán. Iskoláit, az elemit, a polgárit, a tanítóképzőt – szülővárosában végezte.

Kántortanítói oklevelét 1948. június 26-án kapta meg. 1954-ben Szegeden ének-zene tanári oklevelet, 1968-ban a József Attila Tudományegyetemen bölcsész diplomát szerzett pedagógiából.

1949. május 2-án a Péteritói Általános Iskolában kezdte pályafutását. 1949. augusztus 9-én a helyi Petőfi Sándor Általános Iskolához került, 1951. szept. 1-jével a Tanítóképző tanára lett. 1954-től a helyi középiskolás fiúkollégiumhoz helyezték főhivatású nevelőnek; közben tanított a Tanítóképzőben, majd a Petőfi Gimnáziumban; 1958-től 2004-ig a kiskunfélegyházi Móra Ferenc Gimnáziumban. 1989-ben nyugdíjba ment a kollégiumból, de tovább dolgozott a gimnáziumban, óraadóként tanította az ének tantárgyat. Tanári tevékenységével kiérdemelte a Gimnázium Örökös Tanára kitüntetést. A Móra Ferenc Gimnázium által vezetett leánykara az Európa Cantat nyilvántartott kórusa.

Kapus Béla az országosan ismert és elismert kiskunfélegyházi kóruskultúra meghatározó alakja volt közel 60 évig. Ő vezette 1948-tól 40 évig a városi Petőfi Daloskört, szervezte meg 1950-ben a Pedagógus Kórust, 1960-tól irányította a Félegyházi Helyőrségi Kórust, amely a Magyar Néphadsereg egyik legkiválóbb kórusa lett. Kapus Béla vezette 25 éven át a félegyházi Közgazdasági Szakközépiskola kétszeres nívódíjas kórusát is. 1995-ben szervezte meg a Zenebarátok Kórusát, amelyet 2003-ig vezetett. E kórussal a 2004-ben megszűnt Ifjúsági Vegyeskar után folytatódik a sikeres kóruskultúra városunkban. A kórus nagy sikerű hangversenyeket adott itthon és külföldön, a testvérvárosokban.

Kapus Béla a szívéhez a legközelebb álló kórust, a sok országos elismerésben részesített Ifjúsági Vegyeskart 1949-ben alapította meg, és vezette több mint fél évszázadon keresztül. Ez a kórus 55 éven át a város négy középiskolájának legkiválóbb énekeseit foglalta magába.

Méltán kapott számos elismerést, kitüntetést, amelyeknek koronája a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkereszt (1999) és a ,,Kiskunfélegyháza Város Díszpolgára’’ (2004) kitüntetés volt.

Kapus Béla tette a város zenei hagyományává a Muzsika ünnepét a Móra Ferenc Gimnáziumban és a Tavaszi Hangversenyt a Szent István-templomban és a Sarlós Boldogasszony-templomban. A tanár úr erejéből, az ének, a zene iránti szeretetéből még afféle kulturális közmunkára is futotta; több mint fél évszázada szervezi az operalátogatást a fővárosi Operaházba és az Erkel Színházba.

Tagja a Bárdos Lajos Társaságnak.


( ! ) Warning: require_once(../../../_requires/right_panel_ertektar_galeria_inside.php): failed to open stream: No such file or directory in C:\wamp\www\felegyhaziturizmus.hu\de\ertektar\kiskunfelegyhazi-ertektarak\szemelyek\kapus-bela.php on line 160
Call Stack
#TimeMemoryFunctionLocation
10.0036241800{main}( )...\kapus-bela.php:0

( ! ) Fatal error: require_once(): Failed opening required '../../../_requires/right_panel_ertektar_galeria_inside.php' (include_path='.;C:\php\pear') in C:\wamp\www\felegyhaziturizmus.hu\de\ertektar\kiskunfelegyhazi-ertektarak\szemelyek\kapus-bela.php on line 160
Call Stack
#TimeMemoryFunctionLocation
10.0036241800{main}( )...\kapus-bela.php:0