Móra Ferenc Emlékház - Móra-ház

Móra Ferenc Emlékház - Móra-ház

Kiskunfélegyháza, Móra Ferenc utca 19.
9948 sz. műemlék

Épült: 1810-ben
Stílusa: népi
Restaurálva: 1970-1972

Hosszú időn át úgy élt a köztudatban, hogy Móra Ferenc a Daru utcában született. A régi Daru utcai kis parasztházat még az 1900-as évek elején lebontották, helyére polgári ízlésű házat építettek. Ezt a házat jelölték meg emléktáblával Móra Ferenc tiszteletére. Nagy változást és meglepetést hozott Mezősi Károly: Móra Ferenc szülőháza c. tanulmánya, amely 1955-ben a Tiszatáj c. folyóiratban jelent meg. Ebből az írásból ismerhettük meg az igazi szülőház helyét. Mezősi levéltári, anyakönyvi, telekkönyvi adatok segítségével Móra István visszaemlékezéseinek felhasználásával felkutatta és bebizonyította, hogy Móráék 1879-ben az I. tized 52. sz. házban laktak. A volt I. tized majd Szarvas u. 15. sz. ház mai megfelelője a Móra Ferenc utca 19. sz. ház.
„Ebben a régi épületben két szoba volt, közöttük szabadkéményes konyha, továbbá egy nagyobb és egy kisebb kamra. Jelenleg azonban ez a régi I. tized 52. sz. rossz nádtetős ház, amelyben az anyakönyvi adatok szerint Móra Ferenc született nem lakóépület, hanem egy része istálló, a többi része kamra, gazdasági épület” - írta egykor dr. Mezősi Károly. A hiteles bizonyítékot a Magyar Tudományos Akadémia is jóváhagyta, és erről hivatalosan értesítette a Kiskunfélegyházi Városi Tanácsot. Az Országos Műemléki Felügyelőség pedig az épületet műemlékjellegűvé (MJ), tehát védetté nyilvánította. 1969 októberében a Városi Tanács – Móra Ferenc Emlékház létesítése céljából – kisajátította az összeomlás előtt álló szülőházat. A restaurálási terv megrendelésével Molnár Imre (1936-2002) városi építésztechnikust bízta meg. A végleges restaurálási terv az OMF irányításával 1970. április 18-án készült el. A kivitelezés munkálatait a helyi Építőipari Vállalat végezte. Az emlékház ünnepélyes felavatása 1972. február 8-án, Móra Ferenc halálának 38. évfordulóján került sor. Az ünnepségre eljött az író leánya, Vészitsné Móra Panka is. A felavatott szülőházban Móra kiskunfélegyházi életének fontosabb eseményit bemutató kiállítást rendeztek be. A nagyobbik szobában irodalomtörténeti kiállításrészlet; az író származására, a szülők életére vonatkozó dokumentumok, fotók, kéziratok, levelek láthatók. A konyhának tekinthető pitvarban az édesanya munkájához szükséges háztartási eszközök, a kenyérsütés szerszámai vannak kiállítva. A harmadik helyiségben Móra Márton- relikviák, a szűcsmesterség szerszámai, kaszapad, a bőrtöréshez használt curholó tekinthető különösen értékesnek. Móra-centenáriumi év alkalmából 1979-ben a kiállítást felújították. Hálával tartozunk dr. Mezősi Károlynak, aki fáradhatatlan kutatómunkával felfedezte az igazi szülőhelyet. Nem is fogadhattuk el a Daru utcai házat szülőháznak, hiszen az író, amikor 1927-ben meglátta a fényképet a „Daru uccai” házról, azt mondta: „... dehogy született ő ilyen úri házban...” A Móra Emlékház megnyitásával Kiskunfélegyháza lakossága méltó emléket állított hű fiának, a nagy írónak, Félegyháza díszpolgárának.

Galéria: