Kiskunfélegyházi sportolói életművek – Tulit Péter

Kiskunfélegyházi sportolói életművek – Tulit Péter

- Szent Benedek Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium
Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Tagintézménye,
6100 Kiskunfélegyháza, Kossuth Lajos utca 24.
- Kiskunfélegyháza helyismereti könyve (szerk. Bánkiné Molnár Erzsébet)
- Félegyháza sporttörténete a kezdetektől a mai napig (kiállítás vezető gyűjteménye)

Tulit Péter testnevelő tanár, edző Erdélyből származó kántortanító családból született 1905-ben Kiskunhalason. Városunkban szerzett tanítói oklevelet 1925-ben. Budapesten 1928-ban testnevelő tanári diplomát kapott, s kinevezték testnevelő tanárnak a kiskunfélegyházi tanítóképzőbe. Tulit Péter egész életét a sport iránti rajongás, a sportolók nevelése, versenyek megszervezése, azokon való részvétel töltötte ki. Nagyon sok sportember nőtt ki a kezei közül. Az ő nevéhez fűződik 1949-ben a Kiskunfélegyházi Testnevelési Gimnázium megszervezése. Részt vett, mint tanulmányi felügyelő a különféle iskolák testnevelési munkájának irányításában. Tagja volt az Országos Testnevelő Tanárok Egyesületének, szaktekintély volt elsősorban tornászai révén az egész országban. Valamennyi sportágat szerette, de közülük is a legközelebb állt a szívéhez a torna. A legnagyobb sikereket is ebben a sportágban érték el tanítványai. Másik szívügye az atlétika volt. Az ő idejében az iskola udvara igazi sportudvar volt: felállítva a torna eszközei, ugrógödör, magasugróléc, távolugródeszka, súlydobókör, kosárlabdapalánk. Az iskola több szintjén pingpongasztal, hogy szünetekben is bárki hozzáférhessen. Atlétikában az addig itt nem ismert kalapácsvetés is elindult úgy, hogy meg sem állt Mexikóvárosig, ahol tanítványa, Zsivótzky Gyula olimpiai bajnok lett. Az asztalitenisz, a kosár, a röplabda is országos eredményeket hozott. Az 1944-es év emlékezetes a Tanítóképző életében, a frontvonal elhaladása után az épületet visszakapta a tanítóképző, de olyan állapotban, hogy azt nem lehetett eredeti funkciójának megfelelően használni. Csak 1944. december 4-én kezdődhetett az új tanév a városi főgimnázium épületében. Tulit Péter, mint megbízott igazgató óriási, feladatot látott el a tanítás megszervezésében. Megalakította a tantestületet nyugdíjas tanárokból, alkalmi nevelőkből, értesítették a helyi és vidéki diákokat. Aki tudott, jött, s kezdődhetett a tanítás. Közben Tulit Péter magára vállalta a Tanítóképző épülete újjáépítésének megszervezését, az épület környezetének rendbetételét. 1946 őszén a tanítás a régi épületben folytatódhatott. Tulit Péter szervezőmunkájának eredményeként visszakerültek a bútorok, szertári felszerelések, hangszerek, így megindulhatott az iskolában a normális élet. A Testnevelési Gimnáziumnak csupán egy évig volt növendéke Paczolai Gyula, aki szintén testnevelő tanár lett, ma is az Kiskunhalason. Ő szervezte meg 1974-ben a hazai versenyzőkkel, következő évtől nemzetközi versenyzőkkel a Tulit Péter emlék-tornászversenyt Kiskunhalason, majd a szerenkénti döntőt s az azt követő gálát 1996-tól városunkban.