Kiskunfélegyházi sportolói életművek – Mészáros Gyula

Kiskunfélegyházi sportolói életművek – Mészáros Gyula

- Kiskunfélegyháza helyismereti könyve (szerk. Bánkiné Molnár Erzsébet)
- Félegyháza sporttörténete a kezdetektől a mai napig (kiállítás vezető gyűjteménye)

Mészáros Gyula 1950. április 9-én született Kiskunfélegyházán pedagógus család gyermekeként. Középiskolai tanulmányai után a környék több kis iskolájában tanított, s közben levelező hallgatóként végezte el a Juhász Gyula Pedagógiai Főiskola testnevelés-földrajz szakát. Kezdetben a kosárlabda sportot kedvelte, később edzőként folytatta, majd átpártolt az atlétikához, melyet haláláig nagy-nagy szeretettel végzett testnevelőként és edzőként. 1978-ban megnősült, s házasságából két gyermek született. A Darvas téri iskolában 1980-tól, mint testnevelő tanár és később, mint közművelődési igazgatóhelyettes folytatta munkáját. Édesapja nyomdokain haladva, lelkes szervezője volt a lakótelepi iskolai és különböző városi sportrendezvényeknek, de a Petőfi-lakótelep közművelődési életének is. Megalapítója és haláláig elnöke volt a Petőfi-lakótelepi Sport Egyesületnek, majd a Darvas Szabadidő és Diák Sport Egyesületnek. Az iskolában folyó tevékenység híre hamar elterjedt a városban és idővel természetessé vált, hogy sportrendezvény van a lakótelepen. Az általános iskolai tanulók részére megrendezte a PRIMŐR KUPA országos atlétikai versenyt, de több megyei és területi versenyt is rendezett. Sok emléktúra szervezése is fűződik nevéhez. Iskolai munkája mellett, a honvéd atlétikai szakosztályában is dolgozott edzőként. Emlékezetesek voltak a lakótelepi nagy tömegversenyek, de a Lakótelepi Napok megszervezésében is jelentős szerepe volt. A Kiskun Napokra tervezett Jászkun-Kiskun futó stafétát már sajnos nélküle, a kollégái rendezték meg. 1993-ban bekövetkezett váratlan halálával egy családját, tanítványait, kollégáit, barátait szerető tanár és közéleti ember távozott. Emlékére rendezik atlétikában a Mészáros Gyula Emlékversenyt.